Aktualnie jesteś w :

Strona Główna Ciekawe Linki Artykuły Strona Główna Nasz patron Adam Gorczyński
Nasz patron Adam Gorczyński

Adam Gorczysnki

Rada Pedagogiczna naszego Gimnazjum zdecydowała o wyborze patrona szkoły Adama Gorczyńskiego pisarza, malarza, działacza społecznego, dziewiętnastowiecznego właściciela dóbr ziemskich w Brzeźnicy i Marcyporębie. Był silnie związany z naszą wsią, ziemią wadowicką i zatorską.

Jako absolwent krakowskiej uczelni sztuk pięknych pozostawił szereg obrazów ukazujących krajobrazy ziemi krakowskiej. Był fundatorem brzeźnickiej szkoły w 1876 i założycielem zakładu kształcenia w dziedzinie rolnictwa w Czernichowie. Można go nazwać „Romantykiem z Brzeźnicy”, choć on sam używał pseudonimu „Jadam z Zatora”. Dlatego postanowiliśmy wybrać go na naszego patrona i przybliżyć jego sylwetkę oraz twórczość uczniom szkoły, rodzicom i nauczycielom.

Podjęliśmy wiele działań przygotowujących społeczność szkolną do tej jakże ważnej uroczystości. Realizowaliśmy je od września 2014 roku i nadal realizujemy, gdyż uroczystości nadania imienia i sztandaru naszemu gimnazjum są planowane na dzień 14 października 2015 roku.

Oto co już udało się zrealizować.

Recytację wybranych wierszy Gorczyńskiego w ramach lekcji języka polskiego.

Lekcje wychowawcze o życiu i twórczości A. Gorczyńskiego.

Lekcje historii poświęcone okresowi, w którym żył A. Gorczyński.

Gazetki klasowe o patronie.

Wojewódzki Konkurs Recytatorski poezji Adama Gorczyńskiego.

Utworzono zestawienie bibliograficzne dotyczące Adama Gorczyńskiego.

Wykonano w bibliotece i na korytarzu szkolnym gazetki ściennych poświęcone patronowi.

Konkurs międzyklasowy na prezentację multimedialną.

Konkurs międzyklasowy na temat „Życie i twórczość patrona”.

Zespół uczniów wykonał mural obrazujący twórczość A. Gorczyńskiego w klasie polonistycznej.

Szkolny konkurs literacki na wiersz o A. Gorczyńskim.

Spotkanie autorskie z dr Edytą Gracz-Chmurą, historykiem Uniwersytetu Jagiellońskiego – prelekcja o życiu i twórczości A. Gorczyńskiego.

Warsztaty poświęcone A. Gorczyńskiemu w Spichlerzu Książki.

Nawiązano kontakt z potomkami A. Gorczyńskiego.

Pozyskano fundusze na opracowanie projektu sztandaru i wykonanie sztandaru.

Turniej im. A. Gorczyńskiego (piłka siatkowa, nożna).

Jeszcze wiele działań promocyjnych i organizacyjnych nas czeka na początku kolejnego roku szkolnego, w tym przygotowanie uroczystości finalnej – nadanie imienia, wręczenie sztandaru. O tym wszystkim informować będziemy na naszym portalu.

 

koordynator: Zbigniew Herzyk