Aktualnie jesteś w :

Strona Główna
„Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej“
wycieczka Ukraina

W dniach od 11 do 14 września br. czterdziestu dziewięciu uczniów z klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej oraz trzecich gimnazjum wraz z opiekunami udało się na wycieczkę na Ukrainę. Było to możliwe dzięki udziałowi w projekcie „Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej“ realizowanemu dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu naszej szkole przez Województwo Małopolskie w ramach zadania budżetowego „Wsparcie realizacji zadań wychowawczych szkoły”.
Wysokość dofinansowania wyniosła: 16 040,00  PLN.


W pierwszy dzień odwiedziliśmy zamek w Olecku i Podkamieniec, a popołudnie przebiegło pod znakiem chustek i spódnic, w które przebrały się uczennice i nauczycielki na czas wizyty w ortodoksyjnej prawosławnej Ławrze w Poczajowie, gdzie złote kopuły cerkwi lśniły w blasku zachodzącego słońca.

Drugi dzień upłynął nam w rodzinnym mieście Juliusza Słowackiego- Krzemieńcu, tam zwiedziliśmy jedyne na świecie muzeum poświęcone jego pamięci. Podziwialiśmy również Liceum Krzemienieckie, które wykształciło wielu wspaniałych Polaków. Po południu dotarliśmy do Lwowa na Cmentarz Łyczakowski, na którym odwiedziliśmy groby słynnych Polaków i mogiły Lwowskich Orląt.

Trzeci dzień spędziliśmy w przepięknym Lwowie, podziwiając zabytkowe kamienice, cerkwie i pomniki, a także zachwycający gmach Opery Lwowskiej. Nie zabrakło czasu na zakup pamiątek i próbowanie miejscowych specjałów.

W ostatni, czwarty dzień odwiedziliśmy Drohobycz, gdzie urodził się i zmarł wybitny polski pisarz i malarz- Bruno Schultz, a także uzdrowisko w Truskawcu, w którym raczyliśmy się wodą o właściwościach leczniczych. Dodatkową atrakcją był udział w pokazie delfinów i fok, a niektórzy uczniowie mogli nawet popływać z delfinami w basenie.

Uczniowie pełni wrażeń bezpiecznie wrócili do domu, natomiast opiekunowie z nadzieją, że zaszczepili w młodych Polakach ciekawość i szacunek wobec pięknej i trudnej historii dawnej Rzeczpospolitej.

 

opracowanie: Teresa Kędzior

zobacz galerię...