Aktualnie jesteś w :

Strona Główna Ciekawe Linki Artykuły Strona Główna AKADEMIA DLA UCZCZENIA 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W ZSP W BRZEŹNICY
AKADEMIA DLA UCZCZENIA 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W ZSP W BRZEŹNICY
Swieto Niepodleglosci

WOLNOŚĆ NIE JEST ULGĄ, LECZ TRUDEM WIELKOŚCI

Leopold Staff

Dwa dni po oficjalnych, państwowych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli okazję obejrzeć akademię, na której podsumowano działania związane z tą rocznicą z ostatnich kilku miesięcy.

Przedstawienie łączące w sobie elementy prezentacji multimedialnej, tańca, śpiewu, filmu i tradycyjnej recytacji miało miejsce w Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy.

Działania wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły zostały zebrane i przedstawione przez klasy IV b i VII b wraz z wychowawcami:

I) 11-14 września 2018 r.  wyjazd 50 uczniów na Ukrainę w ramach projektu Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej.

II) 26 września 2018 r. – udział w przesłuchaniu do ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych „Do Hymnu”, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

III) Październik 2018 r. – wydarzenia jubileuszowe zorganizowane przez Bibliotekę Szkolną:

  1. konkurs na Kotylion Niepodległościowy,
  2. gra szkolna pt. „Na tropie zaginionej odznaki”,
  3. konkurs plastyczny na ilustrację do czytanych opowiadań pt. „Drogi do wolności”,
  4. poranek muzyczny „Śpiewy narodowe”,
  5. konkurs na czterowiersz upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości.

IV) Prezentacja sylwetki i wykonanie filmu o lokalnym bohaterze tamtych czasów Wincentym Hyli.

V) Pokaz historyczny grupy REKONSTRUKTO – prezentacja broni, mundurów i ekwipunku z czasów powstań narodowych i I wojny światowej.

VI) Dekoracja niepodległościowa klas I  III na głównym korytarzu Szkoły Podstawowej.

VII) Listy do Niepodległej  uczniowie mieli szansę napisać list do wolnej ojczyzny w setną rocznicę odzyskania niepodległości, wyrażając swój patriotyzm, szacunek i wdzięczność. Najciekawsze listy zostaną zakopane w ziemi jako przesłanie dla przyszłych pokoleń Polaków.

VIII) 8  9 listopada 2018 r.  Kto Ty Jesteś?: lekcje patriotyzmu dla klas czwartych i piątych w Muzeum Narodowym w Krakowie w Galerii Broń i Barwa.

Po prezentacji zabrała głos zastępca dyrektora szkoły Pani Małgorzaty Zielnik, która swoje wystąpienie zakończyła słowami: „Oby nikt z Was nigdy nie musiał umierać za Ojczyznę, a każdy chciał dla Niej żyć”.

W ostatniej części uroczystości wręczone zostały dyplomy za udział w konkursach organizowanych dla uczczenia rocznicy.

 

opracowanie: Agnieszka Błach, Edyta Kłeczek

zobacz galerię...