Aktualnie jesteś w :

Strona Główna Ciekawe Linki Artykuły Strona Główna "Kresy Wschodnie" - Polska wykarczowana, Polska utracona - II edycja projektu Akademia Kresów
"Kresy Wschodnie" - Polska wykarczowana, Polska utracona - II edycja projektu Akademia Kresów
Kresy Wschodnie

Już po raz drugi udało się zorganizować wyjazd uczniów ZSP w Brzeźnicy na Ukrainę, by tym samym przybliżyć im dziedzictwo Kresów II Rzeczpospolitej, utraconych po II wojnie światowej. Ukraina Zachodnia: Drohobycz, Truskawiec, Lwów, Podkamień, Olesko, Poczajów, Krzemieniec- to te miejsca odwiedziliśmy w dniach 10-13 września 2019 r. W każdym z nich były chwile wzruszenia i fascynacji.


W Drohobyczu oprócz muzeum z ekspozycją poświęconą Brunonowi Szulcowi (temu od "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą"), byliśmy w starej solwarni, gdzie warzy się sól tą samą metodą, co kilkaset lat temu. We Lwowie na Cmentarzu Orląt Lwowskich złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i po cichutku zaśpiewaliśmy"Jeszcze Polska nie zginęła.." W jedynym na świecie muzeum Juliusza Słowackiego po wysłuchaniu słów pani przewodnik, uczennice z klasy 8 b czytały jeden z wierszy naszego wieszcza, a chłopiec z 8 a zagrał Chopina. Lepszej lekcji historii i języka polskiego nie można sobie wymarzyć! Zostaną wspomnienia, jak wędrując na Górę Bony, szukaliśmy krzemieni, jak w Podkamieniu patrzyliśmy na majaczący na horyzoncie Poczajów zlotem cerkiewnych kopuł i próbowaliśmy wyobrazić sobie Matkę Boską, chroniącą te ziemie przed najazdem tureckim (legenda mówi, że postawiła stopy w tych oddalonych od siebie o 20 kilometrów miejscach jednocześnie!).

 

Długo by opowiadać. Myślę, że każdy, żeby zrozumieć dzieje Polski, powinien wyruszyć na szlaki Kresów Poludniowo- Wschodnich. A teraz kochani pozostaje Wam tylko obejrzeć galerię zdjęć!

 

 

opracowanie: Agnieszka Błach - nauczyciel historii w ZSP w Brzeźnicy

zobacz galerię...