Aktualnie jesteś w :

Strona Główna Ciekawe Linki Artykuły Strona Główna III edycja Akademii Dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej
III edycja Akademii Dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej
akademia kresy

Litwo, ojczyzno moja… - kto z nas nie zna tych słów wypowiedzianych przez autora Pana Tadeusza? Czy jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że ukochana ojczyzna wieszcza to obecnie tereny należące do Republiki Białorusi?


Uczestnicy tegorocznej, III już edycji Akademii Dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej mają okazję poznawać bogactwo dziedzictwa historyczno - kulturalnego tych terenów, z którymi łączy nas wspólna historia od czasów pierwszej unii polsko-litewskiej po okres rozbiorów. To ziemia, z której oprócz Adama Mickiewicza wywodzi się wielu wybitnych Polaków, jak choćby Eliza Orzeszkowa, Tadeusz Kościuszko czy Czesław Wydrzycki, czyli Czesław Niemen.

Celem projektu jest przygotowanie szkolnych koordynatorów, którzy będą upowszechniać we własnej szkole wiedzę nt. dziedzictwa historyczno-kulturalnego dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej oraz zorganizują i zrealizują wyjazdy młodzieży szkolnej na Kresy. Taki właśnie cel postawiły przed sobą uczestniczki Akademii reprezentujące naszą szkołę, czyli panie Edyta Kłeczek i Małgorzata Zielnik. Zachwycone pięknem krajobrazów, przyrody, kultury i życzliwością ludzi już planują trasę przyszłorocznej wycieczki dla uczniów na Białoruś.

 

opracowanie: Edyta Kłeczek i Małgorzata Zielnik

zobacz galerię...