Aktualnie jesteś w :

Strona Główna Ciekawe Linki Artykuły Strona Główna Warsztaty „Dzień o Suszy i Retencji w Ministerstwie Klimatu"
Warsztaty „Dzień o Suszy i Retencji w Ministerstwie Klimatu"
warsztaty susza retencja

W dniu 17 czerwca 2020 r. odbyły się warsztaty on-line „Dzień o Suszyi Retencji w Ministerstwie Klimatu" organizowanym przez Ministerstwo Klimatu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska i Fundacja BOŚ. Partnerami wydarzenia były Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, PGW Wody Polskie oraz Instytut Ochrony Środowiska.

17 czerwca tradycyjnie na całym świecie obchodzony jest Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Polska, przynajmniej w Europie, należy do krajów ubogich w wodę. Wpływają na to m.in. niekorzystne zmiany klimatu oraz zabetonowanie polskich miast. Dlatego tak ważne jest, żeby rozsądnie gospodarować wodą i zatrzymywać jak najwięcej deszczówki.

Warsztaty zostały skierowane do młodzieży z klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Wzięło również w nich udział troje uczniów kl.7 a z naszej szkoły: Izabela Morek, Szymon Ciepły, Mateusz Jaskiernia.

Uczestnicy, warsztatów wysłuchali wprowadzenia naukowego do tematu prof. Szymona Malinowskiego z Instytutu Geofizyki UW. Następnie odbyła się debata ekspertów o tym jak walczyć z suszą, którą poprowadził minister klimatu Michał Kurtyka. Na zakończenie każdy z uczestników mógł sprawdzić swoją wiedzę w specjalnym interaktywnym Quizie Klimatycznym. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 17 pytań dotyczących naszego środowiska. Quiz ten miał na celu uświadomienie uczestnikom jak bardzo trzeba dbać o wodę i jak bardzo jest ona cenna dla nas i dla naszej planety. Quiz wygrała Izabela Morek. W nagrodę otrzyma deskorolkę. Gratuluję.

opracowanie: Anna Lang

zobacz galerię...